MEMORIAL BAPTIST CHURCH

2013-2014

OFFICERS, TEACHERS AND COMMITTEES

 

CHURCH STAFF

 

 Senior Pastor                                                             

Youth Minister                                Rev. Brandon Smith

Pastoral Care                          Rev. Marshall Honeycutt

Min. of Music and Children       Rev. Richard Alexander

Organist                                                                          

Pianist                                                    Carolyn Parker

Church Financial Secretary                      Sandra Turner

Custodian                                                  Bobbie Hatley

 

DEACON FELLOWSHIP

 

2014 - Jason Crump, Joey Gaddy, Lee Hatley, Marshall Honeycutt

2015- Mike Ross, Charles Massey, Jeff Smith, Bill Lilly                   

2016 -  Jack Reid, Darren Almond, Sam Turner, Tom Gray             

GENERAL CHURCH OFFICERS

Moderator                                                                                                  Chm. Tom Gray

Sunday School DIrector                                                                                                                  Joey Gaddy

WMU Director                                                                                             Sandra Turner

Brotherhood Director                                                                                 (Position open)

Nursery/Preschool Director                                                                              Lea Curlee

VBS Director                                                                                                   Pam Gaddy

Parliamentarian                                                                                                Mike Ross

Church Clerk                                                                                                   Tonia Diggs

Assistant Clerk                                                                                                 Rita James

Treasurer                                                                                                        Sam Turner

Assistant Treasurer                                                                                   Sandra Morton

Assoc. Representative                                                                                   Sam Turner

Children's Home Representative                                                                Kibbee Curlee

Special Advisors                                   Mike Ross (14), Bill Lilly (16), Dean Nelson (18)

Historians                                                                           Janet Long, Beverly McIntyre

Church Hostesses                                                            Adelaide McNeill, Avis Nelson

Children's Sermon                                                                Martha Gaddy, Coordinator

Church Librarian                                                                                            Retha Ross

Parish Nurse                                                                                              Tammy Smith

 

CHURCH COUNCIL

Senior Pastor                              

Youth Pastor Rev. Brandon Smith

Sunday School Director Joey Gaddy

WMU Director Sandra Turner

Brotherhood Director (Open)

Minister of Music and Children Rev. Richard Alexander

Chairman of Deacons Tom Gray

Pastoral Care Rev. Marshall Honeycutt

Nominating Committee Scott Welker

Church Secretary Sandra Turner

 

CHURCH COMMITTEES

Auditing:                                                 Scott Welker (14), Adrian Marbry (15), Rita James (16)

 

Baptismal:                                                                    Levi and Emily Crawford (14), Joel and Jamie Allen (15),

                                Shane and Michelle Cratty (16)

 

Budget:                                                     Special Advisors, Church Treasurer, and Robin Gray

 

Bereavement:                                                            Cornelia Hatley, and Jane Poplin Co-Chair

 

Building and Grounds:                                             Bill Lilly(Chm), Jack Reid, Charles Massey,

                                                                  Kevin Morton, Jason Crump

 

Counting Committee:                                       Dean Nelson(Chm), Darren Almond, Bud Efird,

                                                                               David McCammon, Bobby Preslar, Dale Preslar,

                                                           Jean Stewart, Terry Thompson

 

Constitutional Review:                                                                                         Church Council

 

Flower Committee:                                                                                 Ann Lee, Patsy McNeill

 

Insurance Committee:                                            Walter McIntyre (14), Charles Massey (15),

                                                           Tom Tarlton (16)

 

Bus Committee:                              Jack Reid (Chm), Davis Diggs, Tom Gray, Sandra Turner

 

New Members:                                                                                                   Church Council

 

Long Range Planning:                          Kim Welker (Chm), Darren Almond (14), Davis Diggs,

                                                                 John McNeill (15), Jason Crump, Traci Adams (16)

 

Lord's  Supper:                                    Ann Preslar (14), Liz Almond (15), Sharon Tarlton (16)

 

Gifts & Memorials:                                               Sandra Turner, Jane Poplin, Cornelia Hatley

 

Nominating Committee:                      Scott Welker (14), Linda Clontz (15), Anita Massey (16)

 

Music Committee:                                 Adelaide McNeill (Chm), Mike Parker, Carolyn Parker

                                                           Jan Mercer, Tommy Almond, Barbara Curlee, Retha Ross

 

Nursery Committee:                                                                                      Lea Curlee (Chm)

 

Scholarship Committee:                                           Meredith Howell (14), Anita Massey (15),

                                                                                  Sam Almond (16), Alternate: Anna Walker

 

Pulpit Supply:                                                                                 Mike Ross, Kibbee Curlee

 

Personnel Committee:                Adrian Marbry (14), Tonia Diggs (15), Danny Adams (16)

 

Church Property/Policy Committee:                 Vice Chm. of Deacons, Church Treasurer,

                                                            Brotherhood Dir. Sunday School Director

                                                  Music Director, Kitchen/Social Comm. Co-Chm,

                                                                                 (Members from each Department)

 

Vacation Bible School:                                                                     Pam Gaddy - Director

 

      Missions Committee:                               Sandra Turner (Chm), WMU Dir., Brotherhood Dir.,

                                                               Baptist Men's Rep., Baptist Women's Dir.,

                                                                      Churchwide Missions Coordinator

 

Youth Council:                                                                                   (To Be Announced)

 

Christmas Pageant:                                                    Kristi Hedrick (Chm), Lisa Preslar

 

Publicity Committee:                                 Sandra Turner, Penny Hathcock, Rita James

 

Social/Kitchen:                                              Monica Williamson (Chm), Bill Williamson,

                                                           Vicky and Bud Efird, Geneva and Darrell Poplin,

                          Tony and Annette Frick

 

    Ushers:                                    Fred Stewart (Chm), Jack Reid (V-Chm), Larry Courtney,

                                             Kenneth Gathings, David McCammon, John McNeill,

                                                  Layton Preslar, Stacy Smith, Terry Thompson, Brad Young

 

Sound Committee:                                                                           Phil Blalock (Chm)

 

         Library Committee:                                     Retha Ross (Chm), Barbara Curlee, Liz Almond

 

WOMAN'S MISSIONARY UNION

WMU Director                                 Sandra Turner

Asst. WMU Director                         Nancy Tubbs

Women on Mission Dir.                            Ann Lee

Churchwide Missions Coord.     Alesia Gurganus

WMU Treasurer                                  Retha Ross

GA's                                                       Lynn Lilly

Mission Friends                             Amber Marbry

 

 BAPTIST MEN

 

Baptist Men's Director                              OPEN    

RA's                                                    Joey Gaddy

 

ETC TEACHERS

Preschool I                                                                        Preschool II

1st Sun   Sandra Morton, Alesia Gurganus                                 Shanda Blalock, Michelle Cratty

2nd Sun Liz Almond, Kristi Hedrick                                                 Emily Crawford, Taylor Hatley

3rd Sun  Lori Harkey, Lisa Preslar                                                          Karen Webb, Ame' Smith

4th Sun  Lucy Nelson, Traci Adams                                           Carmen Salmon, Linda Campbell

5th Sun Tonia Diggs, Lea Curlee                                                                Jamie Allen, Lynn Lilly

 

Substitutes: Sharon Tarlton

 

TRIPLE "L" OFFICERS

President                                                                         Helen Kesler

Vice President                                                                   Lucy Comer

Secretary/Treasurer                                                             Vicky Efird

 

SUNDAY SCHOOL OFFICERS

Sunday School Director                                                                Joey Gaddy

Sunday School Secretaries           John McNeill, Bobby Preslar, Dale Preslar

 

SUNDAY SCHOOL TEACHERS

 

Pre-school I (Babies and Toddlers)                         Sandra Turner, Janet Long  Sub:Vicky Efird

Pre-school II (2 & 3 Yr Old)                      Lucy Nelson, Donna Hathcock, Sub: Carmen Salmon

Pre-school III (K-1st)                                        , Taylor Hatley Sub: Heather Crump

Children I (2nd-3rd Grades)                                           Pam Gaddy, ___________ Sub: Lynn Lilly

Children II (4th-5th Grades)                                              Monica Williamson, Sub: Leslie Burleson

Youth                                        Aaron Lee, Brandon Smith, Joey Gaddy, ________________

 

 

ADULT SUNDAY SCHOOL CLASSES

 

College and Career                                                        Cornelia Hatley, Sub: Davis Diggs

Open Door                                                                        Lee Hatley, Sub: Darren Almond

Truth Seekers                                                                        Mike Ross, Sub: Davis Diggs

Young Couples                                                     Stacy Smith, Mike Curlee, Jason Crump

Adult Men I                                                                _______________, Sub: Philip Whitt

Adult Men II                                       Craven Morton, Larry Courtney, Marshall Honeycutt

                                                                                Sam Turner, Tommy Almond

Senior Adult Couples                                           Wayne Mercer, Jan Mercer, Rick Smith

Adult Women (Rejoicing-Fidelis)                                                                      Irene Preslar, Vee Morton

Adult Women (Fellowship)                                     Martha Gaddy, Sub: Beverly McIntyre

Adult Women (Covenant Believers)   Dot Whitt, Jane Poplin, Ann Lee, Adelaide McNeill

(Harvesters)                                                                                                    

 

(If your name is here or in the wrong place mistakenly, or deleted from this listing, please contact the Nominating Committee.)

 

Note: Official Copy in the church office. This listing is posted on 8.27.2013

 

 

 

 



Website powered & layout © by TipTopWebsite.com